نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7

موضوع: شهرستان مباركه

 1. #1
  مدیر انجمن
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  محل سکونت
  همینجا
  نوشته ها
  2,488
  تشکر
  4,595
  تشکر شده 3,797 بار در 1,626 ارسال

  پیش فرض شهرستان مباركه

  شهرستان مبارکه در فاصله ی 45 کیلو متری جنوب غربی اصفهان و بین 51 درجه و13 دقیقه و 51 درجه و 48 دقیقه طول شرقی و 32 درجه و3 دقیقه و32 درجه و 28 دقیقه عرض شمالی واقع گردیده است . مساحت شهرستان معادل 1018 کیلومتر مربع ( معادل 95 /0 در صد کل استان) است و از شمال به شهرستان فلاورجان ، از شرق به شهرستان های شهرضا واصفهان ، از جنوب به شهرستان شهرضا و استان چهار محال و بختیاری و از غرب به شهرستان لنجان محدود شده است.
  از نظر تقسیمات سیاسی این شهرستان دارای دو بخش مرکزی و گرکن جنوبی و پنج شهر به نامهای مبارکه، طالخونچه، کرکوند، دیزیچه و زیباشهر بوده و شهر جدید مجلسی نیز در آن واقع است . تعداد دهستانها برابر 5 بوده و به نامهای گرکن جنوبی، نور آباد، طالخونچه، دیزیچه و کرکوند شناخته می شوند .
  پیشینه تاریخی شهر مبارکه به روزگار صفویان بازمی گردد.
  از نظر وضعیت آب وهوائی، بخش عمــده شهرستان دارای اقلیم خشک خنک با تابستانهای خشک است . مناطق محدودی از شهرستان در جنوب غربی دارای اقلیم نیمه سرد سیری است و دارای آب و هوای نیمه خشک گرم با زمستانهای نسبتا سرد است.
  مردم شهرستان ايراني الاصل و شيعي و فارسي زبان بوده كه اكثرا“‌ بومي ، محلي و بعضا“ هم مهاجريني هستند كه جهت اشتغال در صنايع معمولا“‌در شهرستان حضور دارند . زبان فارسی زبان غالب مردم شهرستان می باشد دربعضی نقاط روستایی مثل روستای دهسرخ و بعضی از محلات شهر طالخونچه علاوه بر زبان فارسی دارای زبان ترکی وگویشی محلی می باشند.
  نپرس كه عشق چيست
  عشق ، شايد ، روزي ، جايي ، لحظه اي
  گم شده است
  ....
  بايد سكوت كرد
  فقط سكوت كرد و گشت
  شايد روزي ، جايي ، لحظه اي
  پشت يك اتفاق ساده
  پيدا شود

 2. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید First Star از ایشان تشکر کرده اند:


 3. #2
  مدیر انجمن
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  محل سکونت
  همینجا
  نوشته ها
  2,488
  تشکر
  4,595
  تشکر شده 3,797 بار در 1,626 ارسال

  پیش فرض

  شهرستان مبارکه دارای دو بخش مرکزی و گرکن جنوبی و پنج شهر به نامهای مبارکه، طالخونچه، کرکوند، دیزیچه و زیبا شهر و همچنین شهر جدید مجلسی است . تعداد دهستانها برابر 5 بوده و به نامهای گرکن جنوبی ، نور آباد ، طالخونچه ، دیزیچه و کرکوند شناخته می شوند . تعداد آبادیهای دارای سکنه شهرستان 85 و تعداد روستاها 24 و رقم آبادیهای بدون سکنه آن نیز معادل 358 است . بخش عمده آبادیهای شهرستان و هم چنین جمعیت و فعالیتهای مختلف اقتصادی ، اجتماعی آن باتوجه به وجود منابع و عوامل تولید در قسمتهای شمالی شهرستان استقرار یافته است که در دهستانهای گرکن جنوبی ، نورآباد و دیزیچه واقع شده اند.
  بخش مركزي شهرستان با وسعت تقريبي 750 كيلو متر مربع داراي 3 دهستان، 8 روستا، 4 شهر وشهر جديد مجلسي بوده و جمعيتي بالغ بر /000/110 نفر را در خود جاي داده است .
  بخش گركن جنوبي شهرستان مباركه داراي دو دهستان بنام گركن جنوبي و نورآباد مي باشد كه از يك شهر و 16 روستا تشكيل شده است. شهر زيباشهر در مركز بخش گركن جنوبي در سال 1381 از ادغام سه روستاي خولنجان ، لنج و آدرگان ايجاد شده و حدود 000/10 نفر جمعيت دارد .


  دهستانهای شهرستان مبارکه
  دهستان طالخونچه : دهستان طالخونچه با جمعیتی معادل 10773 نفــر(براساس سرشماری سال 1375) شامل مرکز شهری ( طالخونچه ) یک شهرک جدید بنام شهرک مجلسی با جمعیتی معادل 1326 نفــر و چهار مرکز روستائی بنامهای لاو با جمعیت 316 ، آبرو با جمعیت 395 نفــر حوض ماهی با جمعیت 573 نفــر و قلعه سفید با جمعیت 216 نفــر می باشد .
  در وضعیت موجود شهر طالخونچه برخی از خدمات روستائی واقع در دهستان را بصورت محدود ارائه می نماید و تنها مرکز سلسله مراتب بالا را از دیدگاه وزن جمعیتی در دهستان بعهده دارد . این شهر جمعیتی معادل 9273 نفــر دارد .

  دهستان نور آباد : دهستان نور آباد در سال 1379 بر طبق مصوبه شماره 54574 ر ت 21227 مورخ 21/12/1378 هیئت محترم دولت از دهستان گرکن جنوبی منتزع و به مرکزیت روستای دهسرخ تاُسیس یافته است
  دهستان نور آباد شامل روستای دهسرخ با جمعیت 3126 نفر(بر اساس سرشماری سال 1375) ، روستای اراضی 1507 نفر ،روستای اسد اباد 484 نفر روستای اکبر اباد 225 نفر ، روستای باغ ملک1565 نفر ، روستای برو زاد 809 نفر ،روستای جوهرستان 827 نفر ، روستای میر اباد 275 نفر کارخانه نقش جهان 175 نفر و منطقه صنعتی مبارکه 153 نفر می باشد و در مجتمع صنعتی هفتم تیر 258 نفر مرد ساکن هستند
  لذا مجموعاٌ جمعیت ان در سال 1375 معادل 9409 نفر بوده است دروضعیت موجود روستای دهسرخ با جمعیت 3126 نفر مرکز دهستان بوده وخدمات روستا های اسدآباد ،جوهرستان ومجتمع مسکوني نقش جهان را تاُ مین می کند0
  بدیهی است این نقش با توجه به مصوبه اخیر هیئت دولت و مرکزیت روستای ده سرخ در آینده با گسترش مواجه خواهد شد 0 بین روستا های وا قع در دهستان نور اباد هیچ یک از روستاها از لحاظ وزن جمعیتی به جز روستای ده سرخ نمی تواند واجد اهمیت باشد 0

  دهستان گرکن جنوبی : دهستان گرکن جنوبی شامل 12 مرکز روستائی دیگر می باشد.بر اساس سرشماری سال 1375 شهر زيباشهر(با جمعيت8831 نفر)در سال 1375 ، احمد آباد 266نفر ،بارچان701 نفر،جوشان 556 نفر ، دستگرد مهر آوران 1047 نفر ،زودان 829 نفر ،فخر اباد 1474 نفر ،کوشکيچه 1061 نفر،هراتمه 1229نفر می باشد مضا فاً در مرکز اموزش مالک اشتر نیز 184 نفر مرد ساکن هستند 0مجموع جمعیت دهستان گرکن (بجز جمعیت مزارع و آبادی های کوچک) معادل16783نفر میباشد ،و چنانچه سایر مراکز کوچک نیز مد نظر قرار گیرد جمعیت کل دهستان به معادل 18405نفر می رسد 0
  در وضعیت موجود روستای خولنجان بعنوان مرکزدهستان گرکن،ارائه عمده خدمات مراکز روستائی دهستان را بعهده دارد ولی پتانسیل های بالائی از لحاظ وزن جمعیتی در محلات لنج با جمعیت 3335 نفر و آدرگان با جمعیت 2031 نفروجوددارد .

  دهستان دیزیچه: دهستان دیزیچه با جمعیتی معادل 21316 نفــر شامل شش مرکز روستائی در سال 1375 بوده است ولی در حال حاضر روستاهای قلعه میرزا زمان ، نکو آباد ، وینیچه و حسن آباد قلعه بزی مجموعأ به شهر دیزیچه ادغام شده اند . این مراکز تقریبأ از نظر کالبدی بهم متصل می باشند،همینطور روستای بداغ آباد با جمعیت 775 نفـر در ناحیه جنوب غربی دهستان واقع شده و بواسطه نزدیکی به مرکز شهرستان کلیه خدمات مورد لزوم خود را از مرکز مذکور تأمین می نماید . روستای مزرعچه که با جمعیتی معادل 471 نفــرنيز در شمال شرقي دهستان استقرار يافته است .
  به این ترتیب در دهستان دیزیچه صرفأ شهر دیزیچه از نظر وزن جمعیتی واجد اهمیت است و سایر مراکز روستائی نیز از حوزه های مجاور خدمات خود را تأمین می نماید .

  دهستان کرکوند : جمعیت دهستان کرکوند در سال 1375 معادل 12023 نفــر بوده است و مرکز آن را شهرکرکوند با جمعیتی معادل 6935 نفــر تشکیل داده است.روستای کرکوند با توجه به بند 5 مصوبه شماره ی 15288 مورخ 20/4 /1379 هیأت محترم دولت به انضمام روستاهای سیاهبوم با جمعیت 633 نفر، خیرآباد با جمعیت 317 نفر و سورچه پایین با جمعیت 491 نفر تبدیل به شهر کرکوند شده است . علیهذا دهستان کرکوند صرفا روستاهای حسن آباد تنگ بیدکان با جمعیتی معادل 2883 نفر، سورچه بالا 330 نفر و مجتمع مسکونی محمدیه 320 نفر را در بر دارد . بین روستاهای مذکور روستای حسن آباد تنگ بیدکان از وزن جمعیتی بالایی برخوردار است و شهر کرکوند نیز در مرکزیت دهستان از نظر وزن جمعیتی واجد اهمیت بالاتری است .
  نپرس كه عشق چيست
  عشق ، شايد ، روزي ، جايي ، لحظه اي
  گم شده است
  ....
  بايد سكوت كرد
  فقط سكوت كرد و گشت
  شايد روزي ، جايي ، لحظه اي
  پشت يك اتفاق ساده
  پيدا شود

 4. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید First Star از ایشان تشکر کرده اند:


 5. #3
  مدیر انجمن
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  محل سکونت
  همینجا
  نوشته ها
  2,488
  تشکر
  4,595
  تشکر شده 3,797 بار در 1,626 ارسال

  پیش فرض

  پیشینه تاریخی
  در سالنامه اي كه در سال 1339 شمسي از طرف اداره فرهنگ لنجان عليا ( مباركه) منتشر گرديده دربارة‌ تاريخ بناي مباركه چنين آمده است . بناي اين قصبه در عهد شاه عباس شروع شده و از بانوان صفويه مريم بيگم عمه شاه عباس در آبادي آن كوشيده و ديگر از بانوان نيز در تعمير آن ذي مدخل بوده اند در ابتدا نام آن امين آباد بوده مبارك نام غلام مريم بيگم زوجه احمد خان گيلاني چون مامور آبادي بانوي خود گرديد استخاره از قرآن نمودآيه ( من شاطي الواد الايمن في البقعه المباركه ) آمده از اين روي مباركه نام نهاده شد .
  کتیبه تختگاه ( دوره شاه آبادی ) بارچان حاکی ازآن است که شاهان صفوی از منطقه برای شکار و اقامت استفاده می نموده اند . این منطقه در زمان شاه صفی ( ششمین پادشاه صفوی ) شکارگاه بوده و قنات و قلعه ای بنام " قلعه شکار" ( صفی آباد ) در آن احداث شده که اولین اثر انسانی بازمانده در آن است . آثار این قلعه تا چندین سال پیش وجود داشته و پیرمردان محلی از قول پدرشان ذکر می کنند که حدود 139 سال پیش ، ستونهای سنگی قلعه مذکور برای ساختن حمامی بکار رفته است و بنام حمام نو هنوز باقی است و واجد ارزش نگاهداری می باشد . آسیاب مبارکه نیز دارای قدمت است.
  مباركه در گذشته داراي قلعه هاي مشهوردیگری همچون قلعه ابراهيم آباد ، قلعه شاهزاده ، قلعه جنت آباد ، قلعه باقر آباد ، قلعه علي آباد ، قلعه نقي آباد، قلعه كمال آباد و مزرعه نصير آباد بوده كه متاسفانه بعد از سلطة افغانها بر اصفهان بر اثر هجوم آنان تخريب گشته و فقط قلعه سليمان آباد باقي مانده كه داراي برج و با روي محكمي بوده و امكان حملة افغانها به آن وجود نداشته است.
  مبارکه به علت سرسبزی و خرمی و وجود چشمه سارهایی در اطرافش ییلاق عشایر بوده و در دوره قاجاریه بالا خص در طی حاکمیت ظل السلطان بر اصفهان مورد توجه بوده است . زندان ظل السلطان در اکبر آباد یکی از عناصر تاریخی بشمار می آید.
  بطور کلی آثار باقی مانده در منطقه علیرغم وجود قلعه های متعدد نوشته بر سنگ قبر امامزاده هاآسیابها و دیگر آثار به زمان های دور مرتبط نمی شود ولی وجود طبیعت سرشار از زیبایی ولطافت زاینده رود نشانه سابقه بسیار طولانی منطقه است و پیدایش مزارع و آبادیها و مکان های جمعیتی همزمان با قدمت طبیعت منطقه می تواند باشد .


  سایر مناطق تاریخی

  دیزیچه: به معنای دز ، دژ و قلعه می باشد . از آثار تاریخی آن وجود امامزاده هایی به نامهای شاهزاده سلیمان و محمد ( ع ) است .

  طالخونچه : گفته اند نام آن طالقان اصفهان بوده ، سپس به طالخونچه و نهایتا به طالخونچه تبدیل گردیده است . واژه طالخونچه ترکیبی از تال + خونچه است . تال به معنای طبق فلزی است و خونچه به معنای طبق چوبیین کوچک که در آن شیرینی ، میوه یا جهاز عروس گذارند و بر روی سر حمل کنند . احتمالا در گذشته در آن طبق های خونچه فلزی می ساختند . این شهر دارای قلعه قدیمی با قدمت تاریخی است

  آدرگان : اسمی است کهن که نشانه قدمت مکان مذکور است . این نام ترکیبی است از آذر و پسوند " پسوند گان " یعنی جایی که آتش درآن همواره فروزان و فراوان است

  کرکوند : به معنای صاحب مرغ و ماکیان می باشد و دارای امامزاده ای بنام حلیمه خاتون است .

  نهچیر : دارای قلعه تاریخی ثبت شده آثار باستانی است و متعلق است به دوره قاجاریه . این قلعه خود از شش قلعه کوچکتر تشکیل می شده و مشابه قلاع فئودالی است با برج و باروی محکم و حیاطهای میان خلوت ، اتاق های تو در تو ، بسترها ، ارسی ها ، دالانها ،هشتی های ورودی و بادگیر که بعضا به کمک آیینه کاری ، نقاشی ، تذهیب و گچبریها تز ئین شده اند .
  قلعه های موجود دردو روستای حسن آباد قلعه بزی و قلعه میرزا زمان نیز از جمله قلعه های تاریخی بشمار می آیند . دو قلعه نیز در شرق و غرب محله قهنویه است . این قلعه ها حداکثر به حدود یک قرن ونیم قبل مربوط می شوند ولی از لحاظ شناخت معماری محلی و فضاهای مسکونی می توانند واجد اهمیت باشد .

  قلعه بزی یا قلعه خان لنجان : این قلعه در نزدیکی خولنجان واقع شده است و در محدوده روستای حسن آباد مبارکه قرار دارد . این قلعه از نظر شرایط فیزیکی ، جغرافیائی شباهت بسیار به قلعه آتشگاه در ماربین دارد . قلعه به راههای مجاور رودخانه و دشتهای سرسبز اطراف اشراف داشته و دارای هسته مرکزی وسیع با بخشهای کوچکتری در نقاط بلندتر و سوق الجیشی بوده ، دیوارهای بیرونی آن از سنگ و گل و در بعضی قسمتها از سنگ و ساروج ساخته شده و دیوارهای درونی بغضا با گچ و ساروج صقیلی شده است.
  بر اساس تحقیقات بعمل آمده اصل بنا متعلق به دوره ساسانی و قبل از اسلام است که در دوره های بعدی بالاخص سلجوقیان تعمیراتی درآن بوجودآمده و مدتها در اختیار فداییان اسماعیلی بوده است و در نبرد بین اسماعیلیان و سلجوقیان بخشهایی از آن تخریب گردیده است .
  ابن حوقل ( قرن چهارم ) می نویسد فاصله شهر خان لنجان تا اصفهان 9 فرسخ بوده و شهری است کوچک و فراخ نعمت و پر برکت و ناحیه روستایی دارد . در این محل آبهای گوارا و درختان بسیار و شفتالوی خوب و لذیذ وجود دارد و در اینجا قلعه بزرگی است که گنجینه امرای آن روستا بوده و مشرف بر خان لنجان و نواحی آن تا نزدیکی اصفهان است .
  در ارتباط با خان لنجان مورخین بسیارمطالب گفته اند ولی علیرغم قدمت تاریخی خولنجان امروزه آثار قابل استنادی بجز قلعه بزی و قلعه یا کاروانسرایی متروکه ، معروف به قلعه قدیم که درآن کشت وکار می شد و مسجد جامع و سنگ قبری به تاریخ 568 هجری قمری چیز دیگری در آن باقی نیست .
  نپرس كه عشق چيست
  عشق ، شايد ، روزي ، جايي ، لحظه اي
  گم شده است
  ....
  بايد سكوت كرد
  فقط سكوت كرد و گشت
  شايد روزي ، جايي ، لحظه اي
  پشت يك اتفاق ساده
  پيدا شود

 6. 2 کاربر به خاطر ارسال مفید First Star از ایشان تشکر کرده اند:


 7. #4
  مدیر انجمن
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  محل سکونت
  همینجا
  نوشته ها
  2,488
  تشکر
  4,595
  تشکر شده 3,797 بار در 1,626 ارسال

  پیش فرض آثار تاريخي ثبت ملي

  آسیاب دولت آباد
  این آسیاب در ورودی پارک ساحلی سرارود در شهر مبارکه قرار دارد و قدمت آن حدود 100 سال و مساحت آن حدود 400 مترمربع می باشد. در این آسیاب آبی از دو جوی آب که در ضلعهای شمالی و جنوبی آن قرار گرفته است جهت به کارانداختن چرخهای آسیاب استفاده می شود.
  مالکیت این آسیاب در دست شهرداری مبارکه می باشد. این آسیاب در سال 1374 به صورت کامل مرمت گردید و پس از مدتی به عنوان سفره خانه سنتی کاربری داشته و کاربری فعلی آن انبار می باشد.
  این اثر با ارزش در مورخه 26/12/87 توسط سازمان میراث فرهنگی به ثبت فهرست آثار ملی ایران رسیده است.
  حمام نو
  اين حمام واقع در شهر مباركه با زير بناي دویست و پنجاه متر مربع و قدمت آن مربوط به دوران قاجار است ودرمرحله پاياني ثبت ملي قرار دارد.مالكيت اين بناي تاريخي در دست شهرداري مباركه است واكنون از آن بعنوان يك رستوران سنتي استفاده ميشود.اين بنا توسط صاحب رستوران مرمت گرديده است. بعلت قرارگرفتن اين بناي تاريخي در مكاني مناسب تعداد بازديد كنندگان ازاين اثر روزانه به بيش از يكصد نفر ميرسد.

  قلعه تاريخي نهچير
  قلعه تاريخي نهچير داراي وسعت بیست هزار متر مربع و زيربناي بيش از هفت هزار متر مربع است. قلعه نهچير مباركه در تاريخ 76/5/11 به شماره 1895توسط سازمان ميراث فرهنگي به ثبت آثار ملي رسيد. قلعه نهچير ازلحاظ سبك معماري بصورت قرينه وقسمتي از آن داراي سبك معماري زيباي زنديه و قدمتي مربوط به دوران صفويه وقسمتهايي از آن نيز اوايل قاجار ميباشد.مالكيت اين قلعه قبلاُبصورت خصوصي بوده كه اكنون توسط شهرداري مباركه خريداري گرديده است. قلعه نهچير بصورت مستطيل است و طول آن شمالي- جنوبي وعرض آن شرقي غربي است. دورتادور قلعه برجهاي متعددي قرار دارندارتفاع ديوار قلعه حداقل هفت متر است وپهناي آن حداقل يك متركه در بعضي موارد به دو متر هم ميرسد. اين قلعه شامل مجموعه هاي متنوع و ديدني از قبيل: هفت خانه و حياط كه دو مورد آن بصورت خان نشين بوده، قسمتهاي اداري، بازداشتگاه، اصطبل، دالانهاي تودرتو، انبار،هشتي ها، بادگير، برجهاي كبوترونگهباني، و قسمتهاي گوناگون ديگر ميباشد كه بطوركلي در سبك خود بعنوان يكي از بي نظيرترين قلعه هاي تاريخي در استان و كشور محسوب ميگردد.بعلت بسته بودن دربهاي ورودي قلعه ميزان بازديد كنندگان از آن محدود ميباشد.

  حمام نهچير
  اين حمام تاريخي واقع در محله نهچير شهر مباركه بازيربناي سیصد وپنجاه متر مربع و قدمتي مربوط به دوران قاجار است ودر مرحله پاياني ثبت ملي قرار داردكه اكنون بصورت متروكه است و متاسفانه بعلت متروكه بودن در حال تخريب است. بعلت سبك معماري زيبا مهمترين كاربري براي اين حمام تاريخي احداث موزه است.تعداد بازديد كننده از اين مكان بعلت متروكه بودن محدود ميباشد

  قلعه صفايي
  قلعه صفايي در شهر مباركه محله قهنويه واقع شده و مساحت اين قلعه حدود دو هزار متر مربع و قدمت آن مربوط به دوران قاجاراست وداراي دو سردر هشتي دالان و معماري زيبايي ميباشد. اين قلعه در سال 1385 به شماره 18115 توسط سازمان ميراث فرهنگي به ثبت ملي رسيد.مالكيت اين قلعه بصورت خصوصي بوده و بعلت سكونت در آن تعداد بازديد كننده از اين اثر باارزش بصورت محدود است.

  قلعه آسياباد
  قلعه آسياباد در شهر مباركه محله صفائيه واقع شده و مساحت اين قلعه حدود پنج هزار متر مربع و قدمت آن مربوط به زمان قاجار است ودر مرحله پاياني ثبت ملي قرار دارد.

  مسجدآجري اسماعيل ترخان
  اين مسجد آجري در شهر مباركه محله اسماعيل ترخان واقع شده. اين مسجد در حاشيه زاينده رود ودر بافت تاريخي اسماعيل ترخان قرار گرفته و يك هتل سه ستاره در نزديكي آن در حال ساخت است و ازلحاظ گردشگري هم داراي شرايط بسيار مناسبي ميباشد

  امامزاده محمد
  اين بناي تاريخي و مذهبي در شهر ديزيچه واقع شده و بعلت دارا بودن شرايط زيارتي و سياحتي روزانه پذيراي زائران وگردشگران زيادي است

  قلعه بزي
  اين قلعه تاريخي در كوههاي روستاي حسن آباد شهر ديزيچه قرار دارد ومساحت آن حدود چهارصد متر مربع و قدمت آن مربوط به دوران اسلام است. اين قلعه شگفت انگيز بعلت واقع شدن در روي كوه و مجاورت با دو غار تاريخي واز لحاظ سبك معماري و همچنين اشرافيت بر دشت مباركه و زاينده رود بعنوان يكي از بهترين پتانسيلهاي گردشگري شهرستان مباركه محسوب ميگردد

  غار تاريخي شماره یک قلعه بزي
  اين غار تاريخي دركوههاي روستاي حسن آباد قلعه بزي شهر ديزيچه قرار دارد و قدمت آن مربوط به دوران پارينه سنگي است. اين غار از جهت تاريخي بودن و اشراف بر دشت مباركه بعنوان يكي از بهترين پتانسيلهاي گردشگري شهرستان محسوب ميگردد

  غار تاريخي شماره دو قلعه بزي
  اين غار تاريخي در كوههاي روستاي حسن آباد قلعه بزي شهر ديزيچه قرار دارد. اين غار نيز از جهت تاريخي و اشرافيت بر دشت مباركه بعنوان يكي از بهترين پتانسيلهاي گردشگري شهرستان محسوب ميگردد

  قلعه ورثه ياوري (خان)
  اين قلعه تاريخي در شهر طالخونچه قرار دارد ومساحت آن حدود هفتصد متر مربع و قدمت آن مربوط به دوران قاجار است كه در مرحله پاياني ثبت ملي قرار دارد.

  قلعه كاظمي
  اين قلعه تاريخي در شهر طالخونچه قرار دارد و مساحت آن حدود چهار هزار متر مربع و قدمت آن مربوط به اوايل قاجار است كه در مرحله پاياني ثبت ملي قرار دارد. متاسفانه حريم اين قلعه بعلت سهل انگاريهاي صورت گرفته، احداث ساختمانهاي جديد در روبروي آنرا باعث شده است كه بطور كلي نماي بيروني آنرا تهديد ميكند.اين قلعه داراي قابليت توريستي است

  مسجد حضرت قائم
  مسجد حضرت قائم در شهر طالخونچه واقع گرديده. اين مسجد بصورت آجري و داراي ستونهاي سنگي بسيار زيبا است. اين مسجد داري قابليتهاي توريستي فرهنگي است

  مسجد امام علي (ع)
  مسجد حضرت علي (ع) در شهر طالخونچه واقع شده است. اين مسجد داراي چند ستون سنگي زيبا ميباشد. برج كبوتر پنج قلو در پشت مسجد قرار گرفته است و نماي زيبايي به آن داده است.اين مسجد داراي قابليت فرهنگي مذهبي است

  مسجد آجري اراضي
  اين مسجد تاريخي در روستاي اراضي زيباشهر واقع شده است. اين مسجد داري قابليتهاي توريستي فرهنگي است

  خانه اربابي زيباشهر
  خانه اربابي زيباشهر در محله خولنجان واقع شده و قدمت آن مربوط به دوران قاجار- پهلوي است ودر مرحله پاياني ثبت ملي قرار دارد. اين خانه داراي تزئيناتي از قبيل سرستون، پاستون،سردر، تزئينات گچبري و آينه كاري ميباشد. اين خانه زيبا ماهيانه پذيراي تعدادي گردشگر است و داراي قابليت توريستي فرهنگي ميباشد

  برج كبوتر چهار قلو
  اين برج كبوتر در محله خولنجان زيباشهر واقع شده و قدمت آن مربوط به عهد قاجار است ودر مرحله پاياني ثبت ملي قرار دارد. در زير اين برج يك خانه قرار دارد و داراي تزئينات سردر وتاج برج است . اين برج كبوتر زيبا توسط شهرداري زيباشهر خريداري و بطور كامل مرمت گرديد. بهترين كاربري اين برج كبوتراحداث موزه در آن است و بصورت ماهيانه تعدادي از گردشگران از آن ديدن مي نمايند

  برج كبوتر هيجده قلو
  اين برج كبوتر در محله لنج زيباشهر واقع شده.اين برج كبوتر در نوع خود بسيار زيبا و بي نظير ميباشد . متاسفانه اين اثر تاريخي بدست عوامل طبيعي در حال تخريب است و بايد جهت مرمت آن اقدام گردد.اين برج كبوتر بعلت كم نظير بودن داراي قابليتهاي فراوان در زمينه گردشگري است

  برج كبوتر ده قلو
  اين برج كبوتر در محله لنج زيباشهر واقع گرديده. متاسفانه اين بناي تاريخي نيز بدست عوامل طبيعي در حال تخريب است و در جهت مرمت آن بايد اقدام گردد. اين برج كبوتر نيز داراي قابليتهاي گردشگري ميباشد

  خانه اربابي كركوند
  خانه اربابي شهر كركوند داراي قدمتي مربوط به دوران قاجار است. اين خانه در مرحله پاياني ثبت ملي قرار دارد. اين خانه زيبا توسط شهرداري كركوندخريداري و با كمك و همكاري سازمان ميراث فرهنگي در حال مرمت ميباشد. كاربري در نظر گرفته شده براي اين خانه تاريخي احداث خانه فرهنگ توسط شهرداري كركوند ميباشد. اين خانه تاريخي ماهيانه پذيراي تعدادي از گردشگران است و قابليت خوبي در راستاي جذب گردشگر دارا است

  خانه اربابي حسن آباد بيدكان
  اين خانه قديمي در روستاي حسن آباد بيدكان شهر كركوند واقع شده است. قدمت اين اثر مربوط به دوره قاجار- پهلوي و در حال ثبت ملي است.اين خانه داراي يك باغ مي باشد و قابليت بسيار خوبي در جهت جذب گردشگر دارد. متاسفانه اين خانه باارزش بدست عوامل طبيعي در حال تخريب ميباشد و در جهت مرمت آن بايد هر چه سريعتر اقدام گردد.
  نپرس كه عشق چيست
  عشق ، شايد ، روزي ، جايي ، لحظه اي
  گم شده است
  ....
  بايد سكوت كرد
  فقط سكوت كرد و گشت
  شايد روزي ، جايي ، لحظه اي
  پشت يك اتفاق ساده
  پيدا شود

 8. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید First Star از ایشان تشکر کرده است:


 9. #5
  مدیر انجمن
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  محل سکونت
  همینجا
  نوشته ها
  2,488
  تشکر
  4,595
  تشکر شده 3,797 بار در 1,626 ارسال

  پیش فرض ساير‌ آثار

  خانه احمد صفائي
  اين خانه قديمي در محله محمديه شهر مباركه واقع شده است وداراي مساحت 750 متر مربع ميباشد و قدمت آن مربوط به دوران قاجار- پهلوي است . اين بناي تاريخي دراولويت ثبت آثار ملي قرار دارد. اين خانه قديمي در نزديكي امامزاده محمديه بوده و از قابليت خوبي براي جذب توريست برخوردار است.

  امامزاده عزالدين محمد
  این امامزاده درمحله محمديه شهر مباركه واقع شده است و داراي مساحت 1000 متر مربع و مربوط به دوران اسلامي است. اين بنا بصورت كامل بازسازي شده است و گنبد اوليه آن بنا به درخواست سازمان ميراث فرهنگي باقي مانده و گنبد جديد روي آن احداث گرديده است.

  امامزاده اسحاق و طلحه
  در محله آدرگان زيباشهر واقع گرديده وداراي مساحت 1000 متر مربع است. اين بناي تاريخي و مذهبي مربوط به دوران اسلامي ميباشد. محوطه اطراف امامزاده توسط شهرداري زيباشهر به يك پارك زيبا تبديل شده است. امامزاده اسحاق فرزند امام موسي بن جعفر بوده و بناي آن توسط شهرداري زيباشهر و اداره اوقاف بازسازي شده است.

  برج كبوتر چهار قلوي قهنويه
  این برج در شهر مباركه واقع گرديده است و داراي ارتفاع 7 متر و قطر 4 متر مربع ميباشد و قدمت آن حدود 130 سال است. متاسفانه اين اثر بدست عوامل طبيعي در حال تخريب است وبايد نسبت به مرمت آن اقدام گردد .

  خانه حسامي
  اين خانه قديمي دربافت تاريخي محله اسماعيل ترخان واقع گرديده و داراي مساحت 500 مترمربع است و قدمت آن مربوط به عهد قاجار ميباشد از ويژگيهاي منحصر به فرد آن ميتوان به ساباط ورودي آن اشاره نمود. متاسفانه اين خانه قديمي و باارزش بعلت متروكه بودن در حال تخريب ميباشد و نياز به مرمت دارد.

  خوابگاه عذير
  خوابگاه عذير پيغمبر در روستاي حوض ماهي در بخش مركزي مباركه قرار گرفته است.اين مكان داراي قدمت تاريخي و وسعت 15000 متر مربع است و يك چشمه درآن قرار دارد. در آيه 258 سوره بقره قرآن كريم از اين مكان و شرح عبور حضرت عذير سخن گفته شده است. این مکان از طرف سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري بعنوان منطقه نمونه گردشگري انتخاب گرديده است.

  قلعه اكبرآباد
  این قلعه در شهر ديزيچه واقع شده وداراي 750 متر مربع وسعت وقدمت آن مربوط به دوران قاجار است. يك خانه قديمي، يك حمام تاريخي و شش عدد برج نگهباني در اين قلعه واقع شده است. كاربري اين قلعه اكنون بصورت كشاورزي است و در صورت مرمت ميتوان ازآن بعنوان يك اقامتگاه سنتي و يك مكان گردشگري استفاده نمود.

  خانه حسين نيازي
  اين خانه قديمي در شهر طالخونچه واقع شده و مساحت آن 700 متر مربع و قدمت آن مربوط به دوران قاجار- پهلوي است. اين خانه در كنار قلعه قاضي قرار گرفته و با توجه به موقعيت مكاني ميتواند بعنوان يكي از جاذبه هاي گردشگري شهرستان قرار گيرد.

  برج كبوتر طالخونچه
  شهر طالخونچه داراي برجهاي كبوتر متعددي است كه يكي از آنها توسط سازمان ميراث فرهنگي در سال 1385 مرمت گرديد. اين برج داراي 8 متر ارتفاع و 6 متر مربع قطر است. قدمت اين برج كبوتر حدود 120 سال ميباشد. اين برج در مجاورت مسجد تاريخي حضرت قائم قرار دارد.

  پل رودخانه شور
  شهر طالخونچه داراي سه پل قديمي است و پل رودخانه شور مهمترين آن ميباشد اين پل قديمي در سال 1385 توسط سازمان ميراث فرهنگي مرمت گرديد. وسعت اين پل حدود 200 متر مربع و قدمت آن حدود 120 سال است. اين پل از مصالحي چون سنگ و ساروج ساخته شده است. به جهت جلوگيري از تخريب اين پل يك عدد پل جديد در كنار آن احداث گرديده است.

  قلعه ياوري
  قلعه زيباي ياوري در شهر طالخونچه قرار گرفته است اين قلعه داراي 4000 متر مربع وسعت و قدمتي 70 ساله است. هر چند قدمت این قلعه زياد نيست اما از لحاظ زيبايي و سبك معماري قابل توجه ميباشد. يك خانه – چهار برج نگهباني – انبار – هشتي و سردر از ويژگيهاي اين قلعه است. اين قلعه از پتانسيل خوبي در زمينه گردشگري برخوردار ميباشد و ميتوان از آن بعنوان يك ميهمان خانه سنتي استفاده نمود.

  قلعه شريف آباد
  اين قلعه تاريخي در صحراي شريف آباد شهر طالخونچه واقع شده است و وسعت آن حدود 2500 متر مربع و قدمت آن مربوط به دوره قاجار ميباشد. در گذشته از آن بعنوان يك كاروانسراي بين راهي مورد استفاده قرار مي گرفته است. اين قلعه داراي چهار عدد برج نگهباني است و در كنار آن يك قبرستان قديمي قرار دارد.اين قلعه در فصول گرم سال ميزبان گردشگران جهت تفريح ميباشد.

  قلعه امين آباد
  قلعه تاريخي امين آباد در صحراي امين آباد شهر طالخونچه قرار دارد و وسعت آن حدود 2000 متر مربع و قدمت آن بيش از 200 سال است. ميزان تخريب این قلعه حدود 70 درصد ميباشد و از آن فقط سه عدد برج نگهباني و يك عدد برج كبوتر باقي مانده است.

  برج كبوترشش قلو (كركوند)
  این برج داراي وسعتي به طول 8 متر و عرض 3 متر و ارتفاع 12 متر و قدمت آن حدود 150 سال است. اين برج كبوتر توسط شهرداري كركوند بصورت كامل مرمت گرديده است. از اين برج كبوتر باارزش و بسيار زيبا بعنوان يك چايخانه سنتي استفاده ميگردد.

  برج كبوتر پنج قلو(كركوند)
  این برج داراي وسعتي به طول 6 متر و عرض 2 متر و ارتفاع 9 متر و قدمت آن حدود 120 سال است. متاسفانه اين برج كبوتر بدست عوامل طبيعي در حال تخريب است و نياز مبرم به مرمت دارد.

  خانه نصراله بهرامي
  اين خانه قديمي در شهر كركوند واقع گرديده است و مساحت آن حدود 400 متر و قدمت آن مربوط به دوره قاجار- پهلوي ميباشد و متاسفانه بدست عوامل طبيعي و انساني در حال تخريب ميباشد و نياز مبرم به مرمت دارد. از اين خانه ميتوان بعنوان يك مجموعه فرهنگي استفاده نمود.

  خانه قديمي صالحيان
  این خانه در محله لنج زيباشهر واقع گرديده و مساحت آن حدود 400 متر مربع و قدمت آن مربوط به دوره قاجار- پهلوي است. اين خانه بدليل متروكه بودن در حال تخريب ميباشد و نياز به مرمت دارد. اين مكان ميتواند بعنوان يك مكان فرهنگي مورد استفاده قرار گيرد.

  قلعه دادگر
  این قلعه در روستاي اراضي زيباشهر قرار گرفته و مساحت آن حدود 7000 متر مربع و قدمت آن مربوط به دوران قاجار- پهلوي است. از اين قلعه به لحاظ موقعيت مكاني مناسب و قرار گرفتن در ورودي روستا ميتوان بعنوان يك مكان گردشگري و فرهنگي استفاده نمود. اين قلعه داراي يك خانه، يك باغ و سه عدد برج نگهباني ميباشد.

  خانه ورثه عنايتي
  این خانه در روستاي دهسرخ زيباشهر واقع شده و وسعت آن حدود 1000 متر مربع و قدمت آن به دوران قاجار- پهلوي مربوط مي گردد. يكي از اتاقهاي اين خانه داراي تزئينات گچبري و آينه كاري ميباشد. از اين خانه ميتوان بعنوان يك مكان فرهنگي و گردشگري استفاده نمود.

  خانه قديري
  این خانه در روستاي نكوآباد شهر ديزيچه قرار گرفته و وسعت آن حدود 600 متر مربع و قدمت آن مربوط به عصر پهلوي است. ميتوان از آن بعنوان يك مكان فرهنگي و گردشگري استفاده نمود.

  قلعه تاريخي لاو
  اين قلعه تاريخي در روستاي لاو در بخش مركزي شهر مباركه واقع گرديده و مساحت آن حدود 3600 متر مربع و قدمت آن مربوط به دوره قاجار است. قسمتهايي ازآن داراي سكنه و بخش عمده آن بصورت متروكه ميباشد. متاسفانه اين قلعه تاريخي بدست عوامل طبيعي در حال تخريب است و نياز به مرمت اضطراري دارد، لازم بذكر است حدود ده سال پيش مقداري اشياء عتيقه توسط اهالي در اين مكان كشف و مورد سرقت قرار گرفت. بدليل بافت تاريخي روستاي لاو، در صورت مرمت اين قلعه و تبديل آن به يك ميهمان خانه سنتي اين مكان ميتواند پذيراي گردشگران زيادي باشد.

  خانه نوربخش
  اين خانه قديمي در روستاي بارچان زيباشهر واقع شده و مساحت آن حدود 10000 متر مربع و قدمت آن مربوط به دوران پهلوي است. اين خانه با حياط بسيار بزرگ و برج كبوتر كناري آن مكان بسيار مناسب براي ايجاد يك مكان فرهنگي و گردشگري است.
  خانه مو‌من زاده
  این خانه در محله خولنجان زيباشهر قرار دارد و مساحت آن حدود 2500 متر مربع و قدمت آن قاجار- پهلوي است. اين خانه دركنار خانه اربابي زيباشهر قرار دارد و بدليل قرار گرفتن در بافت تاريخي محل در صورت مرمت ، قابليت فرهنگي و توريستي دارد.

  خانه بهمن صدر
  اين خانه در محله اسماعيل ترخان شهر مباركه قراردارد و وسعت آن حدود 400 متر مربع است. قدمت اين اثر مربوط به دوران قاجار- پهلوي ميباشد. اين خانه در بافت قديمي و منتهي به زاينده رود است. هتل سه ستاره مباركه نيز در نزديكي اين خانه قديمي واقع است.

  درخت توت
  این درخت قديمي در شهر ديزيچه و كنار امامزاده محمد قرار گرفته است. قطر اين درخت حدود4/20 س.م ميباشد. عمرآن بيش از 400 سال است ونزد مردم از اهميت زيادي برخوردار ميباشد.
  نپرس كه عشق چيست
  عشق ، شايد ، روزي ، جايي ، لحظه اي
  گم شده است
  ....
  بايد سكوت كرد
  فقط سكوت كرد و گشت
  شايد روزي ، جايي ، لحظه اي
  پشت يك اتفاق ساده
  پيدا شود

 10. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید First Star از ایشان تشکر کرده است:


 11. #6
  مدیر انجمن
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  محل سکونت
  همینجا
  نوشته ها
  2,488
  تشکر
  4,595
  تشکر شده 3,797 بار در 1,626 ارسال

  پیش فرض

  اماكن مذهبي
  آرامگاه
  در شهرستان مباركه 3 آرامگاه وجود دارد كه عبارتند از :
  آرامگاه سيد علي موسوي نسب مباركه در شهر مباركه .
  آرامگاه سيد جلال موسوي دهسرخ در روستاي دهسرخ .
  آرامگاه پير حاجات در شهر ديزيچه .


  قدمگاه
  مي توان قدمگاه عذیر پيغمبر را در روستاي حوض ماهي نام برد كه ساليانه شاهد هزاران بازديد كننده از اقصا نقاط شهرستان و شهرستانهاي مجاور مي باشد .


  امامزاده ها
  در شهرستان مباركه تعداد 16 بقعه متبركه شامل بقعه شاه سليمان و سيد محمد و چهل دختران در شهر ديزيچه ، بقعه غريب در نكو آباد ديزيچه – بقعه هاشمي و سفره خانه سيد محمد در طالخونچه - بقعه حليمه خاتون در شهر كركوند - بقعه مالك اشتر ، عزالدين محمد در شهر مباركه – بقعه پير محمد در بروزاد – بقعه طلحه و اسحاق در زيبا شهر – بقعه شهباز در اراضي و بقعه سلبستان يا سروستان در روستاي كوشكيچه را مي توان نام برد .

  نپرس كه عشق چيست
  عشق ، شايد ، روزي ، جايي ، لحظه اي
  گم شده است
  ....
  بايد سكوت كرد
  فقط سكوت كرد و گشت
  شايد روزي ، جايي ، لحظه اي
  پشت يك اتفاق ساده
  پيدا شود

 12. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید First Star از ایشان تشکر کرده است:


 13. #7
  مدیر انجمن
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  محل سکونت
  همینجا
  نوشته ها
  2,488
  تشکر
  4,595
  تشکر شده 3,797 بار در 1,626 ارسال

  پیش فرض

  اماكن تفريحي
  حاشيه رودخانه زاينده رود
  رودخانه زاينده رود با گذر از شهرستان مباركه باعث پديد آمدن طبيعت بسيار زيبا و دل انگيزي در اين شهرستان گرديده است. طول گذر زاينده رود از شهرستان مباركه حدود 20كيلومتر ميباشد و محل گذر آن بترتيب ازشهرهاي كركوند- مباركه و ديزيچه است. احداث پاركهاي ساحلي و باشگاه قايقراني و وجود اماكن و بافتهاي تاريخي در حاشيه زاينده رود ، چشم انداز بسيار زيبايي به آن بخشيده است.

  پارك ساحلي سرارود
  اين پارك بسيار زيبا در محله سرارود مباركه و در حاشيه زاينده رود قرار دارد.اين پارك به وسعت 20000 متر مربع در سال 1370 توسط شهرداري مباركه احداث گرديد. آسياب قديمي دولت آباد كه با چرخش آب حركت ميكند، وجود بيشه هاي زيبا، استخر قايقراني، و ويلاهاي شهرداري از جمله ويژگيهاي اين پارك بسيار زيبا است .

  پارك جنگلي شهيد زينلي و شهربازي
  پارك شهيد زينلي در وروي شهر مباركه قرار گرفته است اين پارك داراي وسعت 6000 مترمربع ودرسال 1371 توسط شهرداري مباركه احداث گرديد . قسمتهايي از اين پارك زيبا دركوه نهچير قرار گرفته است و از اين حيث بعنوان يك مكان تفريحي ، ورزشي مورد استفاده قرار ميگيرد. در سال 1386 شهر بازي مباركه در اين مكان با هزينه بالغ بر يك ميلياردتومان احداث گرديد.

  پارك ساحلي اسماعيل ترخان
  اين پارك ساحلي درمحله اسماعيل ترخان شهر مباركه قرار دارد و در سال 1374 توسط شهرداري مباركه احداث گرديد. اين پارك به وسعت 5000 متر مربع در حاشيه زاينده رود قرار گرفته و به همين دليل باشگاه قايقراني در اين مكان راه اندازي گرديد (ولي متاسفانه اكنون اين مكان تفريحي- ورزشي بمدت سه سال است كه تعطيل شده است)

  قلعه بزي
  كوه تاريخي قلعه بزي در روستاي حسن آباد قلعه بزي شهر ديزيچه واقع شده و رودخانه زاينده رود از پايين آن ميگذرد و از حيث احاطه بر زاينده رود و ساحل زيباي آن و همچنين دشت مباركه و علاوه بر آن بدليل وجود قلعه تاريخي قلعه بزي و دو غار تاريخي در آن پذيراي گردشگران زيادي است. اين مكان توسط سازمان ميراث فرهنگي در سال 1386 بعنوان محور گردشگري انتخاب شد.

  پارك لاله
  این پارك در سال 1370 توسط شهرداري مباركه در مركز شهر احداث گرديد مساحت اين پارك حدود 3000 متر مربع ميباشد. اين پارك به لحاظ موقعيت مكاني و قرار گرفتن در مركز شهر پذيراي گردشگران است. هتل قصر در مجاورت اين پارك قرار دارد.

  چشمه سنجدي
  این چشمه درپنج كيلومتري شهر ديزيچه قرار دارد اين چشمه زيبا در پايين كوه و در جاده ارتباطي شهر ديزيچه به زرين شهر قرار دارد. اين چشمه بدليل قرار داشتن در بلندي چشم انداز زيبايي دارد و در ورودي آن يك حوض ساخته شده و منتهي به فضاي سبز وباغ مجاورش ميگردد.اين چشمه زيبا پذيراي مسافران و گردشگران زيادي است.
  نپرس كه عشق چيست
  عشق ، شايد ، روزي ، جايي ، لحظه اي
  گم شده است
  ....
  بايد سكوت كرد
  فقط سكوت كرد و گشت
  شايد روزي ، جايي ، لحظه اي
  پشت يك اتفاق ساده
  پيدا شود

 14. کاربر زیر به خاطر ارسال مفید First Star از ایشان تشکر کرده است:


موضوعات مشابه

 1. شهرستان هاي استان سيستان و بلوچستان
  توسط First Star در انجمن سیستان و بلوچستان
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 06-02-2011, 05:13 13
 2. شهرستان هاي بوشهر
  توسط First Star در انجمن فارس - بوشهر
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 06-02-2011, 08:32 32
 3. تاريخچه استان بوشهر
  توسط First Star در انجمن فارس - بوشهر
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 06-02-2011, 08:24 24
 4. شهرستان اسفراين
  توسط First Star در انجمن خراسان شمالی - خراسان جنوبی - خراسان رضوی - سمنان
  پاسخ: 4
  آخرين نوشته: 05-21-2011, 12:55 55
 5. کدهای پلاک اتومبیل در ایران
  توسط sawyer1 در انجمن مطالب عمومی و دانستنیهای خودرو
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 11-20-2010, 09:05 05

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •